עו"ד אורית לוי איזור תל אביב והמרכז  -  טל: 053-710-11-75
נוטריון

הסכם ממון - נוטריון

הסכם ממון הינו הסכם אשר במסגרתו מחליטים בני זוג כיצד יש לחלק את רכושם המשותף והפרטי במידה והם מחליטים להיפרד. הסכמים אלו נחתמים בין בני זוג נשואים ובני זוג ידועים בציבור. על פי רוב, הסכמי ממון נערכים לפני הנישואין. עם זאת, חתימה על הסכם ממון יכולה להיות גם במהלך הנישואין ואף לפני הגירושין.

גיל הנישואין נמצא בשנים האחרונות בעלייה מתמדת. אי לכך, בניגוד לעבר, זוגות רבים מגיעים לחתונתם כאשר בבעלותם רכוש וכספים. כמו כן, מגמת הגירושין הגוברת בקרב שכבות האוכלוסייה השונות מביאה למצב של נישואים שניים רבים. במקרים אלו, מומלץ כי בני הזוג יערכו ביניהם הסכם ממון המונע סכסוכים משפטיים ארוכים ומתישים. תביעות רכוש בין בני משפחה עלולות להיות תביעות מסובכות ומורכבות המתפרשות על פני חודשים ושנים. במקרים בהם הצדדים מעוניינים לערוך הסכם רכושי לפני הנישואין, נוטריון יוכל לסייע להם בכך. 

הסכם ממון בפני נוטריון

נוטריון הינו עורך בעל "רישיון מיוחד" אשר נהנה מסמכויות שונות בתחום דיני המשפחה. לדוגמא, בכוחו של הנוטריון לערוך צוואה נוטריונית או לאמת הסכם ממון אשר נחתם בין בני זוג לפני הנישואין. סמכות זו נקבעה בסעיף 7(11) לחוק הנוטריונים. על פי חוק יחסי ממון בין בני זוג, הסכם ממון חייב להיות מאושר ומאומת על ידי בית המשפט או בית דין רבני. עם זאת, במידה והסכם הממון נערך לפני הנישואין, די באימותו מול נוטריון בכדי להעניק להסכם תוקף משפטי. הנוטריון אשר מאמת את ההסכם עושה זאת כאשר בני הזוג ניצבים בפניו והוא נוכח כי הם עורכים את ההסכם תוך גמירות דעת, ללא כפייה ומהסכמה חופשית. כמו כן, הנוטריון חייב לוודא כי הצדדים מבינים את משמעותיות ההסכם וההשלכות המשפטיות הנובעות ממנו.

מהו ההבדל בין אישור לבין אימות?

נוטריון רשאי לאמת הסכם ממנו אך אין זה בסמכותו לאשר את ההסכם. המשמעות לכך היא שאישור הסכם ממון הינה סמכות הנתונה אך ורק לבית הדין הרבני ובית המשפט לענייני משפחה. אישור הסכם ממנו פירושו אישור הסכם הכולל גם הסכמות הצדדים בדבר סוגיות כגון משמורת ילדים, מזונות ילדים והסדרי ראיה. נושאים מורכבים אלו חייבים להיות מאושרים בבית המשפט שכן בידיה של הערכאה המשפטית לבחון לעומק האם ההסכם מקיים את טובת הילדים באופן הטוב ביותר. נוטריון הינו בר סמכות אפוא לאמת הסכם רכושי בלבד.

היתרונות באימות הסכם ממון בידי נוטריון

הסכם ממון אשר איננו מאושר על ידי רשות שיפוטית הינו הסכם חסר תוקף. אימות הסכם ממון על ידי נוטריון מונע מהצדדים לתקוף את כשרותו של ההסכם מחמת טענות כגון אי גמירות דעת או אי הבנת פרטי ההסכם. עם זאת, ישנם מקרים בהם ניתן יהיה לדרוש את ביטולו של הסכם הממון (לדוגמא, לאחר שיוכח כי אחד הצדדים הסתיר מידע מהנוטריון או מהצד השני).